Domowa i aromatyczna przyprawa 5 smaków



5 słów o 5 smakach, czyli jak w domowym zaciszu przeżyć ekstazę na języku i pieszczoty w mózgu.


Całe pojęcie 5 smaków, umami to mój ulubiony temat rozmów jeśli chodzi o gotowanie. To tak przemyślana i fantastyczna kompozycja, że zawsze gdy ją robię, myślę o harmonii, równowadze (i Kung Fu Pandzie!). Dania z wykorzystaniem tej przyprawy to jak podróż, a nasz język jest jak pies, wystawiający łeb przez okno, w pędzącym aucie - potrzeba chwili, by w pełni cieszyć się doznaniem.

Z daniami tego typu jest podobnie; w jednej chwili, nasz mózg oraz receptory na języku próbują jednocześnie przekazać kilka różnych smaków, które, przecinając się w jednym punkcie, oddają ten jeden niepowtarzalny smak (doznanie). 

Cała przyprawa odnosi się do 5 smaków, które nasz język jest w stanie odkodować: słony, słodki, kwaśny, gorzki i ostry. Każda z tych przypraw charakteryzuje się wyrazistym i złożonym smakiem oraz zapachem. Cynamon wnosi korzenną słodkość, goździki kwaskowaty posmak, anyż mocną i zdecydowaną zarówno słodkość, ale niesie ze sobą również cień goryczy. Koper włoski kojarzy mi się z herbatkami dla niemowlaków w czasie kolki - to własnie herbatki z koprem włoskim pomagają w trawieniu i bólach brzucha. Nasiona kopru włoskiego wnoszą do przyprawy lekkość, tonując ciężkie aromaty anyżu i goździków. Najciekawszym dodatkiem jest pieprz syczuański, który z pieprzem niewiele ma w sumie wspólnego, bo jest to suszona jagoda, która wprawia język w mrowienie, nadaje ostrości i zarazem orzeźwiającej cytrusowej nuty i kwasowości. Wszystkie razem tworzą wspaniałą paletę smaków.


Przygotowanie jest bardzo proste; aby zachować równowagę, należy łączyć przyprawy w stosunku 1:1, czyli jeśli używamy 1 łyżeczki mielonego cynamonu, każdej innej przyprawy również dodajemy łyżeczkę (przyprawy zmielonej, nie ziaren!).

Nasiona kopru włoskiego oraz pieprz syczuański należy zawsze podprażyć na suchej patelni, na małym ogniu, do momentu, gdy przyprawa zacznie wydzielać bardzo intensywny zapach, nabierze ciemniejszego koloru, ale się nie przypali!

I tak moja przyprawa 5 smaków zawiera :

  • 1 łyżeczkę mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczkę mielonego anyżu
  • 1 łyżeczkę mielonych nasion kopru włoskiego
  • 1 łyżeczkę mielonych ziaren pieprzu syczuańskiego
  • 1 łyżeczkę mielonych goździków
Nasiona kopru włoskiego podprażyć, zmielić. Ziarna pieprzu syczuańskiego również podprażyć i zmielić. Anyż, goździki oraz cynamon zmielić. W miseczce połączyć po 1 łyżeczce każdej przyprawy i wymieszać.

Najbardziej lubię przyprawy w całości. Po zmieleniu oddają wspaniały i świeży aromat. 

Ważne, aby najpierw wszystkie przyprawy przygotować i zmielić, a dopiero potem odmierzać po 1 łyżeczce każdej z nich, aby proporcje były takie same.


Mam po babci stary młynek i choć już lekko się rozpada, dzielnie mieli wszystkie przyprawy. 

Taką przyprawę można oczywiście kupić gotową w sklepie, ale nie oszukujmy się - zawiera wzmacniacze smaku oraz zapachu i nie mogą się równać z mieszanką domową, przygotowaną z przypraw w całości. Więc jeśli macie chwilę, warto przygotować autentyczną mieszankę, a przekonacie się, że Wasz język i mózg odbiorą ją w zupełnie inny sposób!

Większość tych przypraw znajdziecie w każdym większym sklepie, zaś pieprz syczuański można dostać w sklepie z produktami orientalnymi czy sklepie typu "kuchnie świata". Jeśli jesteście z Wrocławia, dajcie znać na insta, pokieruję Was w moje ulubione miejsca :)

Przyprawę najlepiej trzymać w szczelnym słoiczku, by nie utracić jej intensywności i aromatu.

Już wkrótce pokażę Wam, jakie danie udało mi się wyczarować z dodatkiem tej przyprawy!


Komentarze