Wieprzowina z bakłażanem i pastą miso - 4 składniki, 5 minut i obiad gotowy! Odcinek pierwszy serialu Netflixa "Samurai Gourmet"

Kuchnia azjatycka nauczyła mnie szybkiego gotowania. Gdy wok się nagrzeje, trzeba działać szybko i zdecydowanie! Dlatego jeśli podejmujecie się gotowania w stylu azjatyckim, warto zawsze najpierw obmyślić plan, lub zapoznać się dobrze z przepisem, przyszykować wszystkie składniki - pokroić warzywa, przygotować grzybki, wymieszać sosy, ustawić wszystko w zasięgu ręki i dopiero wtedy odpalić płomień.

W kuchni chińskiej na przykład, bardzo wiele uwagi przykłada się nie tylko do składników i przepisu, ale też w jaki sposób są pokrojone warzywa - każde dnie tradycyjne ma również tradycyjny sposób krojenia składników. Czy w paski, czy w plasterki, w dużą lub w małą kostkę. Sztuka krojenia to absolutnie osobny i obszerny rozdział.

Jednak dzisiaj chciałabym Was zabrać do świata Samuraja Gourmeta! To piękny serial Netflixa, w którym możecie towarzyszyć sympatycznemu japońskiemu emerytowi, który na nowo odkrywa piękno i sens życia, za pomocą ulubionych potraw.

Po wielu latach pracy i wyścigu szczurów, Takeshi Kasumi na nowo ma czas na jedzenie na mieście, cieszenie się wolnym czasem i spędzaniem dnia jak tylko mu się podoba. Najbardziej mnie ujęła scena, w której poszedł do knajpy i odbył wewnętrzną walkę z samym sobą, bo jak to tak  - zimne piwo w ciąga dnia, przed południem! 


Każdy odcinek zabiera nas w przepyszny świat, a sceny przygotowywanych posiłków to pierwszej klasy jedzeniowa pornografia. 

W pierwszym odcinku, oprócz hamburgera (który też już przygotowywałam), poznajemy proste danie - wieprzowinę z bakłażanem w paście miso:


To danie nas ujęło i musiałam spróbować przygotować je w domu! Sprawdziłam, zrobiłam i podaję dalej, bo danie jest bardzo proste, pyszne i idealne na szybki obiad w upalny dzień!

Czego potrzebujemy? Na dwie duże porcje:

  • około 250 g chudego boczku 
  • 1 zieloną paprykę
  • 1 bakłażana
  • 1 łyżkę jasnej pasty miso
  • 1 łyżeczkę wody
  • 2 łyżki oleju do smażenia

1. Boczek pokroić w cienkie kwadratowe plasterki. Paprykę pokroić w niewielkie prostokąty. W miseczce połączyć pastę miso z wodą i odstawić.

2. Bakłażana przekroić wzdłuż na pół, obie połowy w podłużne paski, zaś te w prostokąty. Zasypać 1/2 łyżeczki soli i odstawić na kilkanaście minut na durszlaku, by wyciągnąć część wody. Następnie osuszyć i możemy odpalać ogień pod wokiem.

3. Gdy suchy wok zacznie dymić (warto włączyć okap!), wlać olej, rozlać równomiernie po ściankach, by wytworzyć cienką warstwę chroniącą przed przyklejaniem.

4. Na gorący olej wrzucić boczek i smażyć około 1-2 minut na złoty kolor. Następnie dodać paprykę i smażyć kolejną minutę, delikatnie podrzucając warzywa. Na koniec dodać bakłażana i smażyć kolejne 2 minuty (wszystko na bardzo mocnym ogniu). Na koniec dodać pastę miso i smażyć wszystko około minuty, podrzucając całość, aby wszystkie składniki się połączyły. Po tym czasie zdjąć na talerz.



Nam najbardziej smakuje z ryżem jaśminowym i polecamy gorąco do tego zimne jasne piwko, ewentualnie - jak w moim przypadku - cydr. Mój ulubiony, to Perry Miłosławski. Wspaniałe danie dla całej rodziny!

Jeśli chodzi o pastę miso, możecie ją znaleźć już teraz w większych supermarketach, a na pewno w każdych delikatesach lub sklepach z azjatycką żywnością. Jeśli jesteście z Wrocławia, znajdziecie ją w Delikatesach Azjatyckich (ul. Świętokrzyska 40a) lub w Shin Food (ul. Biskupia 2). A jak ona wygląda, możecie podejrzeć w PRZYPRAWNIKU.


Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z kuchnią azjatycką, ten prosty przepis będzie fantastycznym początkiem!


Do tego dodajcie orzeźwiającą sałatkę z ogórków z TEGO przepisu, a pokochacie życie tak mocno, jak emeryt Takeshi :)

Więcej o serialu możecie przeczytać na stronie Netflixa, a ja zachęcam do obejrzenia całego sezonu tutaj -->KLIK


Mam jeszcze kilka przepisów inspirowanych serialami i filmami tego typu. Chcielibyście je poznać? :) Dajcie znać tutaj albo na insta!


Hao!


Komentarze